• 1
  • 2
  • 3
piatok, 16 marec 2018 15:05

Prezentácia hry boccia v Kežmarku

Napísal(a)

Za priamej účasti niekoľkých žiačok všetkých základných škôl v Kežmarku a niekoľkých návštevníkov športovej haly Focus plus sa 8. marca 2018 uskutočnila prezentácia športovej hry boccia.

Prezentoval ju dlhoročný tréner a jej nadšenec Ondrej Bašták Ďurán s kolegom, ktorí v pomerne krátkom čase vysvetlili podstatu i systém danej hry. Do samotnej prezentácie vtiahli aj mladé kežmarské športovkyne, ktorých hra naplno upútala a radi si ju zahrali. Pri prezentácii tohto športu nezabudli organizátori prezentácie prítomným pripomenúť jej malý paradox, a to že hra bola vymyslená pre zdravotne postihnutých občanov a až v druhom rade ju hrajú zdraví ľudia. Aj v celoštátnej súťaži ju hrajú iba hendikepovaní hráči. Zdraví športovci ju vyhľadávajú skôr na spoločenské akcie či ako relax.

Boccia je od roku 1984 paralympijským športom a v súčasnosti sa hráva vo viac ako 50 krajinách sveta. Hrá sa v interiéri na rovnom a hladkom povrchu (parkety, gumený povrch a podobne). Ondrej Bašták Ďurán sa už dlhodobo tejto hre venuje ako po stránke trénerskej, tak i organizačnej, asistenčnej i propagačnej. Prezentuje ju aj na internetovej stránke parahry.sk.

Pre Kežmarský šport sa vyjadril Ondrej Bašták Ďurán nielen k samotnej prezentácii, ale i k iným záležitostiam ohľadom hry boccia:

Ako hodnotíte prezentáciu boccie v Kežmarku?

Prezentácia boccie v športovej hale FOCUSplus v Kežmarku bola živá vďaka účasti žiačok základných škôl, ktoré si osvojili jej základné pravidlá a vyskúšali si hru aj prakticky. Princíp boccie je jednoduchý – kto pozná petanque, budú mu pravidlá boccie blízke, pretože práve petanque poskytol základ, z ktorého bola boccia odvodená. Do ihriska sa hodí biela cieľová loptička a hráči bojujúci proti sebe sa snažia svoje farebné lopty – modré a červené – hodiť čo najbližšie k bielej cieľovej lopte.

Na prezentácii sme si ukázali, ako vyzerá boccia ihrisko, že bocciu môžu hrať 1 proti jednému – jednotlivci, dvaja proti dvom – páry, traja proti trom – tímy, a práve hru tímov si potom hráčky vyskúšali. V Kežmarku sme postavili 4 tímy, ktoré proti sebe hrali semifinálové a potom finálové zápasy, takže na záver prezentácie sme mohli vyhodnotiť aj medailové pozície.

Má Kežmarok, vo vzťahu splnenia možností športovej haly, prípadne možnosť usporiadať aj nejaký oficiálny turnaj v tejto hre?

Z technického hľadiska hala FOCUSplus v Kežmarku plne vyhovuje usporiadaniu turnaja v bocci – umelohmotný povrch REGUPOL poskytuje rovnú jednoliatu plochu bez porúch a nerovností, rozmery hracej plochy sú veľmi dobré – bolo by možné na ňu umiestniť asi 7 boccia ihrísk, a čo je veľmi dôležité, hala je bezbariérová – vchod je na jednej úrovni s prístupovým chodníkom a v hale sú 2 bezbariérové toalety, čo býva najväčším kameňom úrazu pri organizovaní turnajov v boccii. Tiež priestranné parkovisko pri hale je výhodou.

Je treba si uvedomiť, že bocciu na súťažnej úrovni môžu hrať len ťažko telesne postihnutí športovci – jedným z kritérií pre klasifikáciu v boccii je napríklad podmienka, že hráč musí mať postihnuté všetky 4 končatiny. V kategórii BC3 môžu športovať aj ľudia, ktorí sú od krku dole ochrnutí. Boccia je unikátna v tom, že dáva príležitosť sa realizovať a presadiť aj ľuďom, ktorých väčšinová spoločnosť vyčleňuje z aktívnej spoločenskej role už len tím, ako o nich uvažuje – ľudia s ťažkým telesným postihnutím by mali podľa mnohých zostať zatvorení niekde doma, či v ústave a pre spoločnosť nič neprinášajú – opak je však pravdou a boccia je jedným z prostriedkov, ako takéto mentálne bariéry búrať.

Aký je záujem o bocciu na Slovensku?

Boccia na Slovensku sa rozvíja zhruba od 90-rokov, prešla si veľmi intenzívnym rozvojom a v tomto okamihu sú u nás v boccii zastúpené všetky výkonnostné úrovne – od rekreačných hráčov, cez ligových až po paralympionikov. Myslím si však, že otázka aký je na Slovensku o bocciu záujem nie je celkom správna. Skôr je na mieste sa pýtať, akú má na Slovensku boccia podporu. Zo svojich skúseností musím konštatovať, že podpora tohto športu – a snáď by sa to dalo generalizovať na šport všeobecne – má podporu malú, možno až minimálnu.

Myslím si, že ak by zo strany štátu a príslušných športových organizácií bola väčšia ochota pomôcť tomuto športu, o záujemcov by nebola núdza. Na to aby za niekde zrodil dobrý boccista je potrebné veľa úsilia, ale aj zdrojov – boccia vybavenie, priestory, asistenti, bez ktorých ťažko telesne postihnutý hráč nemôže plnohodnotne fungovať, cestovanie pre hráča na invalidnom vozíku je o niečo náročnejšie, nehovoriac už o na každom kroku striehnucich bariérach – od nezarovnaných obrubníkov na chodníku, až po neprístupné ubytovanie.

Čo je váš najväčší úspech v spojení s bocciou? Vydanie knihy o nej alebo nejaký váš trénersky úspech alebo úspech hráčsky?

Najväčší úspech v boccii dosiahli slovenskí paralympionici, ktorí po viacerých paralympiádach konečne v Rio de Janeiro prekonali medailové hranice a siahli hneď na zlatú priečku. Keď po získaní zlatej medaily za bocciu na paralympiáde v Riu odvysielala televízia 15 minútový zostrih o boccii povedal som si – koľko rokov práce, koľko zúčastnených ľudí, koľko úsilia a obetavosti, aby si konečne niekto z médií všimol aspoň na 15 minút, že niečo ako boccia na Slovensku existuje. Je to smutné.

Moje osobné úspechy v boccii sú oproti výsledku našich reprezentantov nepodstatné – snažím sa odvádzať svoj diel práce na tom, aby boccia na Slovensku fungovala dobre a aby sa rozvíjala – som výrobcom boccia vybavenia, distribuujem boccia vybavenie, podieľam sa na organizácii viacerých boccia turnajov na Slovensku, sčasti prispievam aj tréningovými aktivitami, či propagáciou tohto športu.

Fotogaléria:

  • DSC_0607
  • DSC_0614
  • DSC_0615
  • DSC_0616
  • DSC_0619

Simple Image Gallery Extended

Partneri

Kde nás nájdete

O nás

Sme distribútori výrobkov dánskej firmy Handi Life Sport na Slovensku, ktorá sa špecializuje na výrobu športových pomôcok pre hendikepovaných, zvlášť na šport boccia.

Sme ľudia, ktorí sa venujú športu boccia po stránke organizačnej, trénerskej, asistenčnej i propagačnej.

Kontaktujte nás

Ondrej Bašták-Ďurán
BASHTO SPORTS

Pionierov 607

049 22 Gemerská Poloma, Slovensko

 

+421 949 737 543

info@bashtosports.com

SK29 1100 0000 0029 2790 3175